Usytuowany pośrodku Rynku to architektoniczna wizytówka miasta. Został wybudowany w stylu klasycystycznym w pierwszej połowie XVIII w. przez Aleksandra Czartoryskiego. Budynek jest murowany, parterowy, symetryczny, z szerokimi korytarzami, zbudowany na planie prostokąta z wysokim, czterospadowym, krytym dachówką dachem. Na budynku umieszczono wieżę zegarową, która pierwotnie była dwukrotnie wyższa niż obecna.
Podcienia arkadowe tzw. „mini” sukiennice krakowskie są niewątpliwie urozmaiceniem bryły. Do dnia dzisiejszego, oprócz bryły budynku z arkadowymi podcieniami (wschodnia i zachodnia elewacja jest nimi ozdobiona w środkowej części) zachowały się pierwotne elementy architektoniczne. Są to trzy rodzaje sklepień: kolebkowe z lunetami pod korytarzem, sienią i pomieszczeniami przy podcieniach; krzyżowe pod wieżą i w jednym pomieszczeniu oraz żaglaste na gurtach.
Ratusz na początku był siedzibą władz miasta. Spełniał także funkcje handlowe i gastronomiczne, dlatego też często nazywano go – kramnicami.
Przez długie lata obiekt ten był własnością prywatną, dopiero w czasie międzywojennym stał się własnością miasta. Obecnie w Ratuszu mieści się restauracja „Pod Zegarem”, Biblioteka Publiczna oraz galeria „Punkt” – Staszowskiego Ośrodka Kultury.